Блаженнійший
Митрополит Київський
 
і  всієї  України

ЕПІФАНІЙ

День тезоіменитства:
25 травня
День
архіієрейської
хіротонії:
15 листопада 2009 року

День інтронізації:
3 лютого 2019 року

 

 Високопреосвященніший
СИМЕОН,
архієпископ
Дніпровський
і Криворізький.

День тезоіменитства:   
11 жовтня

 День
архієрейської хіротонії:

    21 листопада 2009 року


 Митрофорний протоієрей Олексій (Лупін)
День тезоіменитства:  
30 березня

День ієрейської хіротонії
16 серпня 1992 року

 ХВАЛІМО БОГА УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ.

Читання он-лайн:


 

 

 

 

 

Офіційні веб-сайти
Православної Церкви України:
 

Дніпровська духовна семінарія

 

 

Наш банер: 


Код для вставки
нашого банера:

<div align="center" style="font-size:8px">

<a href="http://nashhram.jimdo.com/"><img src="http://www.artbanner.com.ua/bannermake/banners121/6401678172053333.png" border="0" width="220" height="60" alt="" /></a><br />

</div>

 


Адміністратор сайту:
диякон Віталій Музика

Погода в Krivoy Rog

КРАСА І ВЕЛИЧ ВСЕНІЧНОГО БДІННЯ.
Всенічним бдінням, або Всенічною, називається таке богослужіння, яке проводиться ввечері напередодні особливо шанованих святкових днів. В
сенічне бдіння складається з вечірні, ранньої і першого часу, причому як вечірня, так і рання відправляються більш урочисто і при більшому освітленні храму, ніж в інші дні.
Це богослужіння називається всенічним, бо в давнину воно починалося пізно увечері і тривало всю ніч до світанку. Потім, зважаючи на неміч віруючих, стали проводити це богослужіння дещо раніше і робити скорочення у читанні та співанні, а тому воно і закінчується тепер не так пізно. У наш час такі служби (що тривають всю ніч) бувають рідко, в основному тільки в деяких монастирях (як наприклад, на Афоні). У приходських же храмах Всенічне бдіння здійснюється зазвичай в скороченому виді. Попередня ж назва — Всенічне бдіння — збереглася.

У богослужінні Всенічного бдіння Церква повідомляє віруючим відчуття краси сонця, що заходить, і обертає їхні думки до духовного світла Христового. Церква також направляє вірян на молитовний роздум про прийдешній день і про вічне світло Царства Небесного. Всенічне бдіння є як би богослужбова грань між минулим днем і днем прийдешнім.
Беручи участь в Всенічному Бдінні, віряни як би молитовно прощаються з минулим і вітають прийдешнє. В той же час, всенічна є також приготуванням до Божественної літургії, до Таїнства Євхаристії.
Всенічне бдіння переносить вірян до давно минулих часів нічних богослужінь перших християн. У перших християн вечірня трапеза, молитва і поминання мучеників і спочилих, а також Літургія складали одне ціле - сліди чого і зараз збереглися в різних вечірніх службах Православної Церкви. Сюди відносяться: освячення хлібів, вина, пшениці і єлею, а також і ті випадки, коли Літургія з’єднується в одне ціле з Вечірнею, наприклад,  Літургія Ранішосвяченних Дарів, яка служиться у Великий піст (у середи та п’ятниці Чотиридесятниці і з понеділка до середи Страсної седмиці, а також у четвер 5-ї седмиці та у дні пам’яті  храмового святого або полієлейних свят, якщо вони випадуть на будній день посту); літургія навечір’я і передсвята Різдва Христового і Богоявлення; літургія Великого Четверга, Великої Суботи і нічна Літургія Воскресіння Христового.
Власне, Всенічне
бдіння складається з трьох богослужінь: Великої Вечерні, Утрені і Першого Часу. В деяких випадках першою частиною Всенічного бдіння є не Велика Вечірня, а Велике Повечір’я. Утреня є центральною і найсуттєвішою частиною Всенічного бдіння.
Вникаючи в те, що ми чуємо і бачимо на вечірні, ми переносимося за часів старозавітного людства і переживаємо у своєму серці те, що пережило воно.
Знаючи, що відображається на вечірні (так само, як і на утрені), легко зрозуміти і запам’ятати увесь хід богослужіння - той порядок, в якому йдуть одні за іншими і співи, і читання, і священодіяння.

   ВЕЛИКА ВЕЧІРНЯ.
У Біблії ми читаємо, що на початку створив Бог небо і землю, земля ж булла, по точному слову Біблії, «безвидна» (невлаштована) і над нею в тиші носився Животворящий Дух Божий, як би вливаючи в неї живі сили.
Початок Всенічного бдіння - Велика Вечірня - переносить нас до цього початку творіння. Служба розпочинається з безмовного хрестоподібного кадіння Престолу при відкритих Царських вратах. Ця дія, яка знаменує початок творіння світу, є одним з найглибших і значущих моментів православного богослужіння. Воно є образом віяння Святого Духу в надрах Святої Трійці. Безмовність хрестоподібного кадіння як би вказує на вічний спокій премирного Божества. Воно символізує те, що Син Божий, Ісус Христос, Який посилає від Отця Святого Духа, є «Агнець, закланий від створення світу», а хрест - зброя Його рятівного заклання, має теж премирне, вічне і космічне значення.

    Початковий виголос.
Після кадіння священик стає перед престолом і здійснюючи в повітрі перед ним кадилом хрест, виголошує, прославляючи Творця світу: «Слава святій і Єдиносущній і Животворчій і Нероздільній Тройці, завжди, нині, і повсякчас, і навіки віків». Здійснюючи в цей час кадилом хресне знамення, священик показує, що через Хрест Ісуса Христа християни сподобилися частково прозріти таємницю Святої Тройці - Бога Отця, Бога Сина, Бога Духа Святого. Після виголосу «Слава Святій…» священнослужителі прославляють Бога Сина Ісуса Христа, тричі оспівуючи у вівтарі: «Прийдіть, поклонімось Цареві нашому Богоу… І припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого». Бо «все через Нього сталось (тобто існування, життя) і без Нього ніщо не сталося, що сталося» (Ін 1, 3).
Після цього хор співає 103-й псалом про створення видимого і невидимого світу, який починається словами: «Благослови, душе моя, Господа» і закінчується словами: «Все премудрістю створив еси», прославляючи премудрість Божу. Основне почуття, яким пронизаний цей псалом, - захоплення людини, яка споглядає красу і стройність створеного Богом світу. Невлаштовану землю Бог «влаштував» в шість днів творіння – і все стало прекрасним. У 103-му псалмі міститься також думка, що навіть саме непомітне і мале в природі таїть не менше чудес, ніж грандіозне.

    Кадіння храму.
Під час співу 103-го псалма здійснюється кадіння усього храму при відкритих Царських вратах. Це відбувається для того, щоб нагадати вірянам про Святий Дух, який витає над Божим творінням. Відкриті Царські врата символізують у цей момент Рай, тобто стан безпосереднього спілкування людей з Богом, в якому перебували перші люди.
Це священнодійство нагадує віруючим не тільки про створення світу, але й про першопочаткове, блаженне, райське життя перших людей, коли Сам Бог ходив поміж людьми у раю. Відразу ж після кадіння храму Царські врата закриваються, подібно до того, як здійснений Адамом первородний гріх закрив для людини двері раю і віддалив його від Бога.
 В усіх цих діях і співах початку Всенічного Бдіння, виявляється космічне значення православного храму, який є реальним образом всесвіту. Вівтар з престолом символізує Рай і Небо, де царює Господь; священослужителі символізують ангелів, слуг Божих, а середня частина храму символізує землю з людством. І подібно до того, як рай був повернений людям спокутною жертвою Ісуса Христа, так сходять з вівтаря до перебуваючих у храмі священнослужителі у блискучих ризах, що нагадують той Божественний світ, яким на горі Фаворській просяяв одяг Христа.

    Світильничні молитви.
Відразу ж після кадіння священиком храму, Царські врата закриваються, подібно до того, як первородний гріх Адама закрив двері раю і віддалив його від Бога.
Тепер пропаще людство перед закритими воротами раю молиться про повернення на шлях Божий. Зображуючи Адама, що кається, священик стає перед закритими Царськими вратами, з непокритою головою і без блискучої ризи (в якій він здійснював урочистий початок служби, на знак покаяння і упокорювання), і про себе читає сім «світильничних молитов»
В цих молитвах, що є прадавньою частиною Вечірні (вони були складені у 4-му столітті), - чується усвідомлення людиною своєї безпорадності і прохання про настанову на шлях істини. Ці молитви відрізняються високою духовною глибиною. Під час читання священиком світильничних молитов, за церковним Уставом покладається запалення свічок і лампад в храмі - дія, яка символізує старозавітні надії, одкровення і пророцтва, що відносяться до прийдешнього Месії, Спасителя - Ісуса Христа.

    Велика єктенія.
Потім дияконом вимовляється «Велика єктенія». Єктенія - це короткі молитовні проханя, звернуті до Господа про земні і духовні потреби вірян. Це особливо старанна молитва, яка читається від імені усіх вірян. Хор, теж від імені усіх присутніх на службі, відповідає на ці прохання словами «Господи, помилуй», - короткою, але однією з найдосконаліших і повніших молитов, які може вимовити людина. У ній сказано все.
«Велика єктенія» часто називається за її першими словами: «Миром Господеві помолімося» - «Мирною єктенією». Мир - необхідна умова для всякої молитви, як суспільно-церковної, так і особистої. Про мирний дух, як основу всякої молитви, говорить Христос в євангелії від Марка: «
І коли стоїте на молитві, прощайте, коли щось маєте на кого, щоб і Отець ваш Небесний відпус­тив вам гріхи ваші.» (Мк; 11, 25). Преподобний Серафим Саровський говорив: «Стяжай собі мирний дух і тисячі навколо тебе врятуються». Ось чому на початку Всенічної, і більшості інших своїх богослужінь, Церква запрошує вірян молитися Богові із спокійною (мирною) совістю, примирившись з ближніми і з Богом.
Далі в мирній єктенії Церква молиться про мир у всьому світі, про з’єднання усіх християн, про рідну країну, про храм, в якому відбувається це богослужіння і взагалі про усі православні храми, і про тих, хто входить в них не з цікавості тільки, але, за виразом самої єктенії: «з вірою, побожністю та страхом Божим». В єктенії згадуються також подорожні, недужі, знеможені та полонені і чується прохання про позбавлення «від усякої журби, гніву, небезпеки та недолі». У завершальному проханні Мирної єктенії говориться: «Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо». Ця формула містить в собі дві глибокі і основні православні богословські ідеї: догмат про молитовне заступництво Божої Матері, як Найвищої від усіх святих, і високий ідеал християнства - присвячення свого життя Христу Богові.
Закінчується Велика (Мирна) єктенія виголосом священика, в якому також, як і на початку Всенічної, прославляється Свята Тройця - Отець, Син і Дух Святий.

    Перша кафизма – «Блажен муж».
Як Адам біля воріт раю в розкаянні звернувся з молитвою до Бога, так і диякон біля закритими Царських врат починає моління - Велику єктенію: «Миром Господеві помолімось».
Але Адам тільки що чув обіцянку Божу – «сім'я жони зітре главу змія», прийде на землю Спаситель, - і у Адама горить в душі надія на порятунок.

Ця надія чується в наступному співі Всенічного Бдіння. Як би у відповідь на Велику єктенію звучить знову біблейський псалом. Цей псалом – «Блажен муж» - перший, що зустрічається в книзі псалмів, Псалтирі, є як би вказівкою і застереженням вірян від помилкових, грішних шляхів життя.
У сучасній богослужбовій практиці виконується лише декілька віршів цього псалма, які урочисто співаються з приспівом «Алилуя». У монастирях в цей час не лише співається перший псалом «Блажен муж», але і повністю прочитується уся перша кафизма Псалтиря. Грецьке слово «кафизма» означає «сидіння», оскільки за церковним Уставом під час читання кафизм дозволяється сидіти.
Увесь Псалтир, що складається з 150-ти псалмів, розділяється на 20 кафизм або груп псалмів. Кожна кафизма, у свою чергу, розділяється на три частини або «слави», тому що закінчується словами "Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові». Усі 20-ть кафизм вичитуються на богослужіннях протягом кожного тижня. Під час Великого посту, сорокаденний період, передуючий Пасхі, коли церковна молитва буває посиленою, Псалтир вичитується двічі в тиждень.
Псалтир був прийнятий у богослужбове життя Церкви з перших днів її заснування і займає в ній дуже почесне місце. Про Псалтир у 4-му столітті писав святитель Василій Великий:
«Книга псалмів поєднує в собі корисне з усіх книг. Вона пророкує про майбутнє, приводить на пам’ять події минулого, дає закони життя, пропонує правила для діяльності. Псалом є тиша душ, водворитель світу. Псалтир гасить бунтівні помисли, що хвилюють… є заспокоєння від денних праць. Псалом є голос Церкви і досконале богослів’я».

    Мала єктенія.
Услід за співом першого псалму вимовляється «Мала єктенія»: «Ще і ще миром Господеві помолімось». Ця єктенія є скороченням Великої єктенії і складається з 2-х прохань:
«Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю». «Господи, помилуй». «Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо». «Тобі, Господи».
З Біблійної історії відомо, що голоси скорботи і надії, які прозвучали уперше біля самих воріт райських, незабаром після гріхопадіння перших людей, не замовкали до самого пришестя Христового. На Всенічній скорбота і розкаяння грішного людства, передаються в покаянних псалмах, які співаються окремими віршами, - з особливою урочистістю і особливими наспівами.
    Псалом «Господи, взиваю» і кадіння.
Після співу «Блажен муж» і малої єктенії чуються вірші з 140-го і 141-го псалмів, що починаються словами «Господи, взиваю до Тебе, вислухай мене». Ці псалми оповідають про тугу за Богом пропащої від гріха людини, про її прагнення зробити своє служіння Богові істинним. Ці псалми є характернійшою особливістю всякої вечерні. У другому вірші 140-го псалму ми чуємо слова: «
Нехай  піднесеться молитва моя наче кадило перед Тобою» (це молитовне зітхання виділяється в особливий зворушливий спів, який звучить під час Великого посту на Літургії Ранішосвячених Дарів). Під час співу цих віршів здійснюється кадіння усього храму.
«
Нехай  піднесеться молитва моя наче кадило перед Тобою, підношення  рук  моїх як жертва вечірня», - тобто нехай підніметься до Тебе (Бога) моя молитва, як кадильний дим (фіміам); підношення рук моїх - як вечірня жертва Тобі. Вірш цей нагадує нам той час в давнину, коли, згідно із законом Мойсеєвим, увечері кожного дня приносилася в скинії, (тобто в переносному храмі ізраїльського народу, що спрямовувався з єгипетського полону в землю обітовану), вечірня жертва; вона супроводжувалася підняттям догори рук того, що приносив жертву і кадіням вівтаря, де зберігалися святі скрижалі, отримані Мойсеєм від Бога на вершині Синайськой гори. Дим ладану (фіміам), що лине догори, символізує молитви вірян, що піднімаються до неба. Коли здійснюючий кадіння диякон або священик кадить у бік того, що молиться, той у відповідь нахиляє голову на знак того, що приймає кадіння в його сторону, як нагадування, що молитва вірянина повинна також легко підноситися до неба, як фіміам. Кадіння у напрямі тих, що моляться, також розкриває ту глибоку істину, що Церква бачить в кожній людині образ і подобу Божу, живу ікону Божу, зарученість з Христом, отриману в таїнстві Хрещення.  Під час кадіння храму триває спів «Господи, взиваю», і з цим молінням зливається і наша храмова, соборна молитва, бо і ми такі ж грішні, як і перші люди, і соборно, з глибини серця звучать завершальні слова співу: «Почуй мене, Господи».

    Стихири на Господи взиваю.
Серед подальших покаянних віршів 140-го і 141-го псалмів «
Виведи з темниці душу мою» і інших, лунають голоси надії на обіцяного Спасителя. Ця надія серед скорботи чується в співах після «Господи, взиваю» - в духовних піснях, так званих «Стихирах на Господи взиваю». Якщо вірші перед стихирами говорять про старозавітну пітьму і скорботу, то самі стихири (ці приспіви до віршів, як би доповнення до них) говорять про новозавітні радість і світло.
Стихири - це церковні пісні, складені з нагоди свята або святого. Є три види стихир: перші – «стихири на Господи взиваю», які, як ми вже відмітили, співаються на початку вечірні; другі, які звучать у кінці вечірні, між віршами, узятими з псалмів, називаються «Стихирами на стиховні»; треті - співаються перед кінцем другої частини Всенічної в поєднанні з псалмами, в яких часто вживається слово «хваліте», і тому називаються «Стихирами на хваліте».
Стихири недільні прославляють Воскресіння Христове, стихири святкові розповідають про відображення цієї слави в різних священних подіях або подвигах святих, бо, кінець кінцем все в церковній історії пов'язано з Пасхою, з перемогою Христа над смертю і пеклом. По текстах стихир можна визначити, хто або яка подія згадується і прославляється в службах цього дня.
Стихиры, як і псалом «Господи, взиваю», також є характерною особливістю Всенічного Бдіння. На вечірні співаються від шести до десяти стихир на певний «глас». З давніх часів існує вісім церковних гласів, складених преподобним Іоаном Дамаскіним, що трудився у 8-му столітті в палестинському монастирі (Лаврі) святого Савви Освяченого. Кожен глас включає декілька наспівів або мелодій, по яких співаються певні молитви за богослужінням. Гласи змінюються потижнево. Через кожні вісім тижнів круг так званого «восьмигласника», тобто серії восьми гласів, починається знову. Збори всіх цих співів містяться у богослужбовій книзі – «Октоїх»  або «Восьмигласник».  Гласи складають одну з особливих рис православної богослужбової музики. В Українській Православній Церкві гласи бувають різних розспівів: грецького, київського, знаменного, повсякденного.
    Догматики.
Відповіддю Божою на розкаяння і надію старозвітних людей стало народження Сина Божого. Про це оповідає особлива «Богородична» стихира, яка співається зараз же після стихир на «Господи взиваю». Називається ця стихира «Догматиком» або «Богородичним догматиком». У догматиках (їх всього вісім), на кожен глас - міститься хвала Богородиці і вчення Церкви про втілення Ісуса Христа і про поєднання в Ньому двох природ - Божественної і людської.
Відмінна риса догматиків - їх вичерпне віроповчальне значення і поетична піднесеність. Догматик 1-го гласу, наприклад, у короткій формі викладає православне вчення про людську природу Спасителя. Основна думка Догматика першого гласу в тому, що Божа Мати походила з простих людей і Сама була простою людиною, а не надлюдиною. Отже людство, незважаючи на свою гріховність, все ж дотрималося своєї духовної суті настільки, що виявилося в особі Божої Матері гідним прийняти у свої надра Божество - Ісуса Христа. Пресвята Богородиця, на думку Отців Церкви, є «виправданням людства перед Богом». Людство в особі Божої Матері піднялося до неба, а Бог, в особі Ісуса Христа, Який від Неї народився, преклонився до землі, - ось сенс і суть втілення Христа, що розглядається з точки зору православного вчення про Божу Матір (Маріології).

Сенс Догматика 2-го гласу в тому, що через Діву Марію прийшла у світ благодать і звільнення від тягаря старозавітного закону, який є лише «тінню», тобто символом майбутніх благ Нового Завіту. В той же час в догматику 2-го гласу підкреслене «приснодівство» Богородиці, зображене в символі неопалимої купини, узятому із Старого Завіту. Ця «неопалима купина» є тим терновим кущем, який бачив Мойсей біля підніжжя Синайскої гори. Згідно Біблії, цей кущ горів і не згорів, тобто був обійнятий полум'ям, але сам не горів.

Малий вхід.
Спів догматика на Всенічній символізує з'єднання землі і неба. Під час співу догматика відкриваються Царські врата на знак того, що рай, в сенсі спілкування людини з Богом, закритий гріхом
Адама, знову відкривається пришестям на землю Адама Нового Завіту - Ісуса Христа. В цей час здійснюється «вечірній» або «малий вхід». Через північні, діяконські двері іконостасу, виходить священик услід за дияконом, подібно до того, як Син Божий явився людям в передуванні Іоана Предтечі. Хор закінчує вечірній малий вхід співом молитви «Світе Тихий», в якій словами говориться те ж саме, що священик і диякон зображують діями входу - тихе покірливе Світло Христа, що стало у світі майже непоміченим чином.

    Молитва «Світе Тихий».
У крузі співів, що вживаються при богослужінні в православній Церкві, гімн «Свєте Тихий» відомий під ім’ям «Вечірньої пісні», оскільки він співається на усіх вечірніх богослужіннях. Словами цього співу чада Церкви «прийшовши на захід сонця, бачивши світло вечірнє», оспівують «Отця, і Сина, і Святого Духа Бога». З цих слів видно, що спів «Світе Тихий» було приурочено до появи світла вечірньої зорі, коли віруючій душі має бути близьке відчуття дотику іншого вищого світу. Ось чому в давнину побачивши сонце, що заходить, християни виливали свої почуття і молитовний настрій душі своєму «Світу Тихому» - Ісусу Христу, Який, за словами апостола Павла, є «сяйвом слави і образом іпостасі» Отця (Євр. 1: 3), істинне Сонце правди по старозавітному пророцтву, істинне Світло невечірнє, вічне, незаходиме, - за визначенням євангеліста Іоана.
Святий Кіпріан Карфаген, що жив в четвертому столітті, пише: «Оскільки Христос є істинне сонце і день істинний, то при заході сонця, коли молимося і просимо, та прийде на нас світло, молимося про пришестя Христове, таке, що має подати благодать світла вічного».
Молитва «Світе Тихий», разом з псалмом «Господи, взиваю» і новозавітними стихирами, є третьою характерною особливістю Вечірні. Молитва «Світе Тихий» містить також виклад одного з найважливіших догматів Православя - сповідання Христа як видимого обличчя Пресвятої Тройці, на якому грунтоване іконопошанування

Після «Світе Тихий» духовенство, що служить, з вівтаря виголошує ряд малих слів: «Будьмо уважні», «Мир усім», «Премудрість». Ці слова вимовляються не лише на Всенічному Бдінні, але і на інших богослужіннях. Ці літургійні слова, що неодноразово повторюються в храмі, легко можуть вислизнути від нашої уваги. Вони малі слова, але з великим і відповідальним змістом. «Будьмо уважні» - це наказова форма дієслова «слухати», будемо уважні, слухатимемо. Уважність - одна з важливих якостей в повсякденному житті. Але уважність не завжди дається легко - розум наш схильний до неуважності, до забудькуватості - важко змусити себе бути уважним. Церква знає цю нашу слабкість, тому раз у раз говорить нам: «Будьмо уважні!», слухатимемо, будемо уважні, збиратимемо, напружуватимемо, налаштовуватимемо наш розум і пам'ять на те, що чуємо. Ще важливіше: настроюватимемо наше серце, щоб ніщо не проходило мимо з того, що здійснюється в храмі. Слухати - означає розвантажити і звільняти себе від спогадів, від порожніх думок, від турбот, або, виражаючись церковною мовою, позбавляти себе «життєвих піклувань».
Мале слово «Мир усім» уперше зустрічається на Всенічному Бдінні відразу після малого входу і молитви «Світе Тихий». Слово «мир» було формою вітання у древніх народів. Ізраїльтяни досі вітають один одного словом «шалом». Це вітання вживалося і в дні земного життя Спасителя. Староєврейське слово «шалом» багатогранне по своєму сенсу, і новозавітним перекладачам його довелося випробувати немало ускладнень. Окрім свого прямого сенсу, слово «шалом» містить в собі ряд нюансів, наприклад: «бути повноцінним, здоровим, неушкодженим». Основне його значення динамічне. Воно означає «жити добре» - у благополуччі, достатку, здоров’ї тощо. Усе це розумілося як в матеріальному, так і в духовному сенсі, в порядку особистому і громадському. У переносному розумінні слово «шалом» означало добрі стосунки між різними людьми, сім'ями і народами, між чоловіком і дружиною, між людиною і Богом. Тому антонімом (протиположністю цього слова) не обов'язково було «війна», але швидше все те, що могло порушити або знищити індивідуальне благополуччя або добрі громадські стосунки. У цьому широкому сенсі слово «мир», «шалом» означало особливий дар, який Бог дарував Ізраїлю заради Свого з Ним Заповіту, тому що зовсім особливим чином це слово виражалося у священицькому благословенні. Саме у цьому сенсі це слово-вітання вживалося Спасителем. Нм Він вітав апостолів, як про це оповідає Євангеліє від Іоана: «
Того ж першого дня (після воскресіння Христа з мертвих) прийшов Ісус і став посеред (учнів Своїх), і каже їм: мир вам»!  «Ісус же сказав їм вдруге: мир вам! Як послав Мене Отець, так і Я посилаю вас». І це не просто формальне вітання, як часто трапляється в нашому людському житті: Христос абсолютно реально посилає Своїх учнів у світ, знаючи, що належить їм пройти крізь безодню ворожнечі, переслідувань і через мученицьку смерть. Це той світ, про який в посланнях апостола Павла говориться, що він не від миру цього, що він один з плодів Святого Духу. Що він, цей світ - від Христа, бо «Він є світ наш». Ось чому за богослужіннями єпископи і священики так часто і багаторазово благословляють народ Божий хресним знаменням і словами: «Мир усім»!

    Прокимен.
Після вітання усіх, що моляться словами Спасителя «Мир усім!» слідує «прокимен». «Прокимен» означає «передування» і є коротким висловом зі Священного Писання, яке читається разом з іншим віршем або декількома віршами, доповнюючими думку прокимна, перед читанням великого уривка зі Священного Писання Старого або Нового Завіту. Недільний прокимен (6-го гласу), що вимляється напередодні недільного дня під час вечірні, виголошується у вівтарі і повторюється хором.

    Паремії.
«
Паремія» буквально означає «притча» і є уривком зі Священного Писання Старого або Нового Завіту. По припису Церкви ці читання (паремії) - читаються в дні великих свят і містять пророцтва про спогад того дня, події або особи, або похвалу святу чи святому. Паремій переважно буває три, але іноді і більше. Наприклад, у Велику Суботу, напередодні Пасхи, читається 15-ть паремій.

    Сугуба єктенія.
З пришестям у світ Христа, представленим в діях малого вечірнього входу, посилилася близькість між Богом і людиною, посилилося також їх молитовне спілкування. Ось чому відразу після прокимна і читань паремій, Церква пропонує вірянам посилити своє молитовне спілкування з Богом через «сугубу єктенію» (потрійну). Окремі прохання сугубої єктенії нагадують зміст першої єктенії вечірні - Великої, але єктенія сугуба супроводжується ще і молінням про спочилих. Сугуба єктенія починається словами «Промовмо всі (тобто, всі говоритимемо) з усієї душі і з усього розуміння нашого». На кожне прохання хор, від імені усіх богомольців, відповідає потрійним «Господи, помилуй».

    Після сугубої єктенії звучить молитва «Сподоби, Господи».
Ця молитва, частина якої читається на Утрені у Великому Славослів'ї, укладена в Сирійській Церкві в 4-му столітті. «Сподоби,  Господи,  в  вечиiр  цей без грiха сохранитися нам… Нехай  буде,  Господи,  милiсть Твоя на  нас, бо  ми  надiємось на Тебе… творiння рук Твоїх не зневаж…», лунають у храмах благальні слова.

  Після цієї молитви вимовляється завершальна єктенія вечірні – «Благальна». У ній за кожним (окрім перших двох) проханням слідує спів хору «Подай, Господи», тобто відважніше звернення до Господа, ніж покаянне «Господи, помилуй», яке чується в інших єктеніях. В перших єктеніях вечірні віряни молилася про благополуччя світу і Церкви, тобто про благополуччя зовнішнє. У благальній же єктенії звучить моління про досягнення успіху в духовному житті, тобто про те, щоб безгрішно закінчити цей день, про Ангела Охоронителя, про пробачення гріхів, про спокійну християнську кончину і про те, щоб зуміти дати Христу добру відповідь на Страшному Суді за своє прожите життя.

    Після Благальної єктенії  Церква закликає тих, що моляться вклонити голови свої перед Господом. У цей момент священик звертається до Бога із спеціальною «таємною» молитвою, яку він читає про себе. У ній міститься думка, що ті, що «вклонили голови і шиї свої скорили», чекають допомоги не від людей, а від Бога, і просять Його охоронить їх «від усякого ворога, від усякого супротивного чину диявольського, і від помислів суєтних, і уяв лукавих», тобто як від зовнішнього, так і внутрішнього ворога, - від недобрих думок і від темних спокус. «Преклоніння голови» - зовнішній символ відходу вірян під захист Бога.

   Далі, у великі свята і в дні пам’яті особливо шанованих святих, здійснюється «літія». «Літія» означає посилене моління. Вона починається співом особливих стихир, що прославляють свято або святого цього дня. На початку співу «літійних стихир» здійснюється вихід священнослужителів з вівтаря через північні дияконські двері іконостасу. Царські врата залишаються закритими. Попереду несуть свічку. Коли літія здійснюється поза храмом, вона поєднується з молебним співом і хресним ходом. Бувають також і заупокійні літії, здійснювані в притворі, після вечерні або утрені.
У літії Церква виходить зі свого благодатного середовища в зовнішній світ або ж в притвор, як частину храму, доторкувану до цього світу, відкриту для усіх, неприйнятих в Церкву або виключених з неї, - з метою молитовної місії у цьому світі. Звідси всенародний і вселенський характер літійних молитов.
Під час літії диякон читає молитву «Спаси, Боже, людей Твоїх» і чотири інших коротких молитов-прохань. Ці молитви містять благання про порятунок людей, про церковну і державну владу, про душі християн, про країну, міста і людей, що живуть в них, про спочилих, прохання про позбавлення від нашестя ворогів, міжусобної ворожнечі. Ці п’ять прохань завершуються багатократним співом «Господи, помилуй».
Літія звершується в обстановці посиленого упокорювання вірян і супроводжується перерахуванням імен цілого ряду святих. Цим як би підкреслюється один з основних догматів православ’я - шанування святих і молитовне спілкування з ними.
Завдання багатократності співу і читання «Господи, помилуй» - просочити серце, розум і душу того, що молиться.
Два слова. Але скільки в них глибини! Передусім, іменуючи Бога Господом, ми затверджуємо Його володарювання над світом, над людьми, - головне - над собою, над тим, хто вимовляє це слово. «Господь» означає пан, владика, тому ми і називаємося «рабами» Божими. У цій назві немає нічого образливого. Рабство саме по собі явище негативне, оскільки воно позбавляє людину його первозданного дару - дару свободи. Оскільки цей дар дано людині Богом, і тільки у Бога людина може набути повноти свободи, то рабство Богові і є цим надбанням своєї досконалої свободи у Богові.

    Після літійних молитов, вимовлених дияконом, молитви священника «Владико Многомилостивий» і при співі «Стихир на стиховні», що містять прославлення святого цього дня або свята, священнослужителі і ті, що моляться входять в храм. В цей час на середину храму виставляється стіл з посудиною з пятьма хлібами, пшеницею, вином і єлеєм, які потім освячуються в память древнього звичаю роздавати їжу тим, що молиться, приходячим іноді здалека, щоб вони могли підкріпитися під час тривалих Богослужінь. Пять хлібів благословляються на згадку про насичення Спасителем пятьма хлібами 5000 слухачів Його проповіді. Освяченим єлеєм священик потім помазує тих, що моляться після прикладання до святкової ікони на утрені. 

    Після співу «стихир на стиховні», співається «Нинi  вiдпускаєш  раба  Твого,  Владико», - тобто славослів’я, вимовлене святим Симеоном Богоприємцем, коли він в Єрусалимському храмі прийняв на свої руки Богонемовля Христа в сороковий день після Його Різдва. У цій молитві Старозавітний старець дякує Богові за те, що він сподобив його перед смертю побачити Спасіння (Христа), який даний Богом на славу Ізраїлю і для просвіти язичників і всього світу.

    Наближається до кінця перша частина Всенічної - Вечірня. Вечірня починається спогадом про створення світу, - першою сторінкою старозавітної історії і кінчається молитвою «Нинi  вiдпускаєш»,  символізуючій кінець старозавітній історії. Відразу ж після молитви святого Симеона читається «Трисвяте», що містить в собі молитви «Святий Боже», «Пресвята Тройця», «Отче наш» і виголос священика «Бо Твоє є Царство».
    За «Трисвятим» співається тропар. «Тропарем» називається коротке і стисле молитовне звернення до святого, чия пам’ять відзначається в цей день або пам’ять священної події того дня. Специфічною особливістю тропаря є коротка характеристика особи, що прославляється, або пов’язаної з нею події. На недільній вечірні тричі співається тропар Божої Матері «Богородице Діво, радуйся». Цей тропар співається у кінці недільної вечірні тому, що радість Воскресіння Христового була проголошена після радості Благовіщення, коли Архангел Гавриїл оголосив Діві Марії, що Вона народить Сина Божого. Слова цього тропаря складаються головним чином з ангельського вітання Божої Матері.
Якщо на Всенічній звершується літія, то під час триразового співу тропаря священик або диякон тричі кадить навколо столу з хлібами, пшеницею, єлеєм і вином. Потім священик читає молитву, в якій просить Бога «благословити хліба, пшеницю, вино і єлей, помножити їх у всьому світі». Перед читанням цієї молитви, священик спершу трохи піднімає один з хлібів і зображає в повітрі хрест над іншими хлібами. Це здійснюється в пам’ять дивовижного насичення Христом п’ятьма хлібами 5000 чоловік. У минулі часи благословенні хліби і вино споживали молільники для підкріплення під час богослужіння, яке продовжувалось «всебічно», тобто, всю ніч. У сучасній богослужбовій практиці, благословенні хліби, розрізані на дрібні частини, роздають при помазанні благословенним єлеєм на Утрені тим, що молилися (про цей обряд мова піде пізніше). Чин благословення хлібів сходить до богослужбової практики перших християн і є залишком першохристиянської «Вечерні любові».
Після закінчення літії, усвідомлюючи милості Божі, хор тричі співає
«Нехай  буде iм’я Господнє благословенне вiд нинi i до вiку» (цим віршем закінчується також і Літургія). Священик закінчує першу частину Всенічної - Вечірню - з амвону, даючи вірянам благословення від імені Ісуса Христа, що утілився, словами «Благословення Господнє на вас, Його благодаттю і чоловіколюбством завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків».

     Частина II. РАННЯ

Богослужіння Вечірні і Ранньої визначають собою день. У першій книзі Біблії «Буття» ми читаємо: «і був вечір, і був ранок: день перший» (Бут. 1,5). Тому в давнину перша частина Всенічной - Вечірня - кінчалася пізно вночі, а другу частину Всенічного Бдіння Ранню, наказано було церковним Уставом здійснювати в такі години, щоб її остання частина співпадала зі світанком. У сучасній же практиці рання найчастіше переноситься на пізнішу годину ранку (якщо здійснюється окремо від вечірні) або ж назад, на переддень цього дня.
  Рання, що звершується разом зі Всенічною, відразу починається читанням «Шестипсалмія», тобто шістьма обраними псалмами, а саме 3, 37, 62, 87, 102 і 142, читаними в цьому порядку і сполученими в одне літургійне ціле. Читання Шестипсалмія упереджається двома біблейськими текстами: віфлеємським ангельським славослів'ям: «Слава в вишніх Богу, і на землі мир, між людьми благовоління», яке читається тричі. Потім двічі вимовляється вірш з 50-го псалму: «Господи, відкрий уста мої, і уста мої сповістять хвалу Твою».
Перший з цих текстів - ангельське славослів'я, коротко, але яскраво відмічає три основних і пов'язаних між собою спрямування життя християнина: увись до Бога, - в словах: «Слава в вишніх Богу», вшир до ближніх, -  в словах: «і на землі мир» і углиб свого серця, - спрямування, виражене в словах славослів'я: «в людях благовоління». Усі ці спрямування увись-вшир-углиб створюють символ хреста, що являється, таким чином, символом ідеалу християнського життя, дає мир з Богом, мир з людьми і мир в душі.
За Уставом, під час читання Шестипсалмія, свічки в храмі погашаються (на приходах це зазвичай не практикується). Темрява, що настає, знаменує ту глибоку ніч, в яку прийшов на землю Христос, прославлений ангельським співом: «Слава в вишніх Богу». Напівтемрява храму сприяє більшій молитовній зосередженості.
Шестипсалміє містить цілу гамму переживань, освітлюючих новозавітне християнське життя, - не лише його загальний радісний настрій, але і скорботний шлях до цієї радості. В середині Шестипсалмія, під час початку читання 4-го, найскорботнішого, наповненого смертною гіркотою псалму, священик виходить з вівтаря і перед Царськими вратами про себе продовжує читати 12 особливих «ранішніх» молитов, які він почав читати ще у вівтарі, перед престолом. У цей момент священик як би символізує Христа, Який почув скорботу пропащого людства і не лише зійшов, але і до кінця розділив його страждання, про які говориться в читаному в цей час 87-му псалмі. В «ранішніх» молитвах, які священик читає про себе, міститься моління про християн, що стоять в храмі, прохання пробачити їм їхні гріхи, дати щиру віру і нелицемірну любов, благословити усі їхні справи та удостоїти Царства Небесного.

   Велика єктенія.
Після закінчення Шестипсалмія і «ранішніх» молитов, знову вимовляється, як і на початку Всенічної, на вечірні, Велика єктенія. Її сенс в цьому місці на початку ранньої той, що Спаситель, Який явився на землі, Христос, народження Якого прославлене на початку Шестипсалмія, виконає усі прохання про блага духовні і тілесні, про які говориться в цій єктенії.

   Воскресний тропар.
Після Мирної, або як вона ще іменується «Великої» єктенії звучить спів з 117-го псалму – «Бог Господь, і явився нам, благословен хто йде в ім'я Господнє». Церковний Устав призначив спів цих слів саме в цьому місці Ранньої для того, щоб направити нашу думку до спогаду про вихід Христа на служіння. Стих цей як би продовжує прославлення Спасителя, почате ще на початку Ранньої при читанні Шестипсалмія. Слова ці служили також вітанням Ісусу Христу при Його останньому вході в Єрусалим, коли Він ішов на хресні страждання. Виголос «Бог Господь, і явився нам» і потім читання трьох спеціальних віршів виголошуються дияконом або священиком перед головною іконою Спасителя на іконостасі. Хор потім повторює перший вірш «Бог Господь, і явився нам».
 Спів і читання віршів повинні повідомити радісний, урочистий настрій. Тому знову запалюються свічки, які були погашені під час читання покаянного Шестипсалмія. Безпосередньо після віршів «Бог Господь» співається недільний тропар, в якому прославляється свято і як би пояснюється суть слів «Бог Господь, і явився нам». Недільний тропар оповідає про страждання Христа і Його воскресіння з мертвих - події, які будуть детально висвітлені в подальших частинах богослужіння Ранньої.
   Кафизми.
Після Мирної єктенії, віршів «Бог Господь» і тропарів, на недільній Всенічній читається 2-а і 3-я кафизми.
Як ми вже говорили, грецьке слово «кафизма» означає «сидіння», оскільки за церковним Уставом під час читання кафизм дозволяється сидіти.
Увесь Псалтир, що складається з 150-ти псалмів, розділяється на 20-ть кафізм (груп або глав псалмів). Кожна кафизма, у свою чергу, розділяється на три «Слави», тому що кожен розділ кафизми закінчується словами «Слава Отцю, і Сину і Святому Духу». Після кожної «Слави» хор тричі співає «Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже». Кафизми є вираженням покаянного духу і закликають до роздуму про гріхи. Прийняті Православною Церквою до складу її богослужінь для того, щоб ті, що слухають, вникали у своє власне життя, у свої вчинки і посилили своє покаяння перед Богом. 2-а і 3-я кафизми, що читаються на недільній Ранній, носять пророчий характер. У них описуються страждання Христа: наруга над Ним, пробивання Його рук і ніг, розділ Його одягу з метанням жеребу, Його смерть і воскресіння з мертвих. Кафизми на недільній Всенічній підводять тих, що моляться, до центральної і найурочистішої частини богослужіння - до «Пполієлею».

   Полієлей.
«
Хваліте ім'я Господнє. Алилуя». Цими і подальшими словами, взятими з 134-го і 135-го псалмів, починається найурочистіший момент недільної всенічної, - «полієлей», - присвячений спогаду Воскресіння Христового
Слово «полієлей» походить від двох грецьких слів, які переводяться, як «великомилостивий спів». Полієлей полягає в співі «Хваліте ім'я Господнє» з приспівом у кінці кожного вірша псалмів, «бо повіки милість Його", де Господь прославляється за багаті милості людському роду і передусім за спасіння його і спокутування. На полієлеї відкриваються Царські врата, освітлюється увесь храм і священнослужителі з'являються з вівтаря, здійснюючи кадіння усього храму. У цих священнодіяннях ті, що моляться, реально бачать (наприклад, у відкритті Царських врат), як Христос повстав з гробу і знову з'явився серед Своїх учнів - подія зображена у виході духовенства з вівтаря на середину храму. В цей час триває спів псалму «Хваліте ім'я Господнє», з приспівом ангельського виголосу «Алилуя» (Хваліть Господа) як би від імені ангелів, що закликають молільників славити воскреслого Господа. «Великомилостивий спів» - полієлей, особливо характерний для всенічної під воскресіння і великі свята, оскільки тут особливо позначилася милість Божа і особливо доречно хвалити Його ім'я і дякувати за цю милість. До псалмів 134-о і 135-о, що становлять зміст полієлею, в підготовчі до Великого посту тижні, додається ще і короткий 136-й псалом, який починається словами «На ріках Вавілонських». Цей псалом оповідає про страждання євреїв у Вавілонському полоні і передає їх скорботу про втрачену вітчизну. Цей псалом співається за декілька тижнів до початку Великого посту для того, щоб «Новий Ізраїль» - християни, під час Святої Чотиредесятниці, через покаяння і стриманість прагнули б до своєї духовної вітчизни, - Царства Небесного, - також, як євреї прагнули звільнитися з Вавілонського полону і повернутися на свою Батьківщину - Землю Обітовану.

   Величання.
В дні Господніх і Богородичних свят, а також в дні, коли відзначається пам'ять особливо шанованого святого, за полієлеєм йде спів «величання» - короткого вірша, що вихваляє свято або святого цього дня. Величання спочатку співають священнослужителі з середини храму перед іконою свята. Потім, під час кадіння усього храму, хор повторює цей текст багаторазово.

   Недільні непорочні.
Перші, такі, що дізналися про воскресіння Христове, і перші, такі, що сповістили про нього людям, були ангели. Тому полієлей, як би від їх імені, починається співом «Хваліте ім'я Господнє». Після ангелів про воскресіння дізналися жони-мироносиці, що прийшли до гробу Христа по древньому єврейському звичаю, щоб помазати тіло Христове благовонними оліями. Тому услід за співом ангельського «Хваліте» співаються недільні тропарі, що оповідають про відвідування жонами-мироносицями гробу, явлення їм ангела із звісткою про воскресіння Спасителя і веління сказати про це Його апостолам.
Перед кожним тропарем співається приспів: «Благословен еси, Господи, навчи мене оправданням Твоїм». І, нарешті, останні з послідовників Ісуса Христа, такі, що дізналися про Його воскресіння з мертвих, були апостоли. Цей момент євангельської історії відзначається в кульмінаційній частині усієї Всенічної - в читанні недільного Євангелія.

Кульмінаційним моментом Всенічного Бдіння є читання уривка з Євангелія про Воскресіння Христа з мертвих. За церковним Уставом до читання Євангелія покладені декілька підготовчих молінь. Порівняно тривала підготовка тих, що моляться до читання Євангелія пояснюється тим, що Євангеліє являється, так би мовити, книгою «за сімома печатками» і «каменем спотикання» для тих, кого Церква не навчить її розуміти і слухати її. Крім того, святі Отці учать, що для того, щоб отримати максимальну духовну користь з читання Священного Писання необхідно християнинові раніше помолитися. В даному випадку цьому і служить молитовне введення в читання Євангелія на Всенічній.
  Молитовне приготування до євангельського читання складається з наступних літургійних елементів: спочатку диякон виголошує: «Будьмо уважні» і «Премудрість». Потім слідує «Прокимен» того Євангелія, яке читатиметься. Прокимен, як ми вже говорили, є коротким висловом зі Священного Писання (зазвичай з якого-небудь псалму), яке читається разом з іншим віршем, доповнюючим думку прокимна. Прокимен і прокимний вірш виголошуються дияконом, і прокимен повторюється хором тричі.
Славослів’ям і співом «Всяке дихання нехай хвалить Господа» закінчується полієлей - урочисте хвалебне введення до слухання Євангелія. Це славослів'я, по суті, має такий сенс: «нехай все, що має життя, хвалить Господа», Який і  дає життя. Далі мудрість, святість і ласка Господа, - Спасителя і Творця всякої живої істоти, роз'яснюється і проповідується святим євангельським словом. Виголос: «Премудрість. Станьмо побожно, вислухаймо Святе Євангеліє» - це запрошення стати прямо і шанобливо, з благоговінням і душевною прямотою вислухати Слово Боже.

   Читання Євангелія.
Кульмінаційним моментом Всенічного Бдіння є читання Євангелія. У цьому читанні чується голос апостолів - проповідників воскресіння Христового.
Недільних євангельських читань - одинадцять, і впродовж усього року вони поперемінно читаються на суботніх всенічних, оповідаючи про воскресіння Спасителя і Його явлення жонам-мироносицям і учням. Читання недільного Євангелія здійснюється з вівтаря, оскільки ця найголовніша частина православного храму, в даному випадку зображує собою Гріб Господній. У інші свята Євангеліє читається серед народу, тому що серед церкви поставляється ікона святого, день якого відмічається, або священної події, сенс якої сповіщається Євангелієм.

Після читання недільного Євангелія, священик виносить Священну Книгу для цілування; він виходить з вівтаря, як від гробу, і тримає Євангеліє, показуючи (як ангел) Христа, Якого проповідував. Прихожани кланяються Євангелію, як учні, і цілують його, як жони-мироносиці, і усі співають «Воскресіння Христове бачивши, поклонімось Святому Господеві Ісусу, Єдиному Безгрішному…».
Від полієлею все зростає урочистість і радість нашого спілкування з Христом. Ця частина Всенічної  являє молільникам, що в особі Ісуса Христа небо сходить на землю. Церква також нагадує своїм чадам що, слухаючи співи полієлею, потрібно увесь час мати на увазі прийдешній день і з ним Трапезу вічності - Божественну Літургію, яка є не лише образом Царства Небесного на землі, але його земним звершенням в усій його непохитності і повноті. Царство Небесне треба зустрічати духом покаяння. Ось чому відразу після радісного співу «Воскресіння Христове бачивши» читається покаянний 50-й псалом, що починається словами «Помилуй мене, Боже». Тільки у святу пасхальну ніч і увесь пасхальний тиждень (один раз на рік) дається дозвіл, коли 50-й псалом випадає з богослужіння.
Покаянний псалом «Помилуй мене, Боже» закінчується молитовними закликами про заступництво апостолів і Божої Матері і потім знову повторюється початковий вірш 50-го псалму: «Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої».
Далі в стихирі «Воскрес Ісус із гробу, як і провістив, подав нам життя вічне, і велику милість» - подається поєднання недільної урочистості і покаяння. «Велика милість», яку Христос робить тим, що каються, і є даруванням «життя вічного».
 
Воскресіння Христове освятило природу всякого, хто з'єднується з Христом. Це освячення показане в найважливішій частині Всенічного Бдіння - каноні.

   Канон.
Чудо Воскресіння Христового освятило природу людини. Цю освяченність Церква являє тим, що моляться в наступній після євангельського читання частині Всенічної – «каноні». Канон в сучасній богослужбовій практиці складається з 9-ти пісень, кожна з яких складається з ірмосу та певного числа (4-6) тропарів. Кожен канон має який-небудь один предмет прославлення: Пресвяту Тройцю, євангельську або церковну подію, моління Богородиці, шанування святого або святих цього дня. У канонах недільних (на суботніх всенічних) прославляється Воскресіння Христове і прийдешнє за ним освячення світу, перемога над гріхом і смертю. У святкових канонах детально освітлюється сенс свята і житіє святого, як зразок перетворення світу, що вже здійснюється. У цих канонах Церква, як би торжествує, споглядаючи відблиски цього перетворення, перемоги Христа над гріхом і смертю.
Канони читаються, але початкові вірші кожної окремої його пісні (ірмоси) співаються хором. Ірмос є зразком для усіх подальших тропарів цієї пісні.
Зразком для ірмоса - служить окрема подія зі Священного Писання Старого Завіту, що має в собі пророчо-символічний для Нового Завіту сенс. Наприклад, ірмос 1-ої пісні згадує, у світлі християнської думки, дивовижний перехід євреїв через Червоне море; Господь прославляється в нім як Всемогутній Визволитель від зла і рабства. Ірмос 2-ої пісні побудований на матеріалі викривальної пісні Мойсея в синайській пустелі, яку він прорік для пробудження у євреїв, що бігли з Єгипту, почуття розкаяння. 2-а пісня співається тільки під час Великого Посту. Ірмос 3-ої пісні грунтований на подячній пісні Анни, матері пророка Самуїла, за дарування їй сина. У ірмосі 4-ої пісні дається християнське тлумачення явлення пророкові Авакуму Господа Бога у блиску сонячного світла із-за лісистої гори. У цьому явищі Церква убачає славу грядущого Спасителя. У 5-му ірмосі канону, мотив якого узятий з книги пророка Ісаї, Христос прославляється, як миротворець, в нім також міститься пророцтво про воскресіння з мертвих. 6-й ірмос - з історії пророка Іони, який був кинутий в море і проковтнутий китом. Ця подія, по думці Церкви, повинна нагадати християнам про їхню зануреність в гріховну безодню. У цьому ірмосі виражена також думка, що немає такої біди і жаху, серед яких не був би почутий голос того, що молиться від щирого серця. Ірмоси 7-ої і 8-ої пісень канону грунтовані на піснях трьох єврейських отроків, кинутих у вогняну вавілонську піч. Ця подія являється прообразом християнського мучеництва. Між 8-ою і 9-ою піснями канону на честь Божої Матері співається гімн, що починається словами «Величає душа моя Господа і зрадів дух мій у Бозі, Спасі моїм», з приспівом «Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів». Це прославлення Божої Матері починає диякон, який спочатку кадить вівтар і праву частину іконостасу. Потім, зупинившись перед іконою Богоматері на іконостасі, він піднімає кадило в повітря і виголошує: «Богородицю і Матір світу, в піснях звеличаймо». Хор відповідає богородичним славослів'ям, під час якого диякон здійснює кадіння усього храму. Ірмос 9-ої пісні завжди прославляє Божу Матір. Після канону востаннє на Всенічній чується мала ектенія: «Ще і ще миром Господеві помолімось» - що є скороченим варіантом Великої або Мирної єктенії. На недільному Всенічному Бдінні, після малої єктенії і виголосу священика, диякон виголошує: «Свят Господь Бог наш», - ці слова повторюються хором тричі.

   Світильний.
В цей час в монастирях, що строго дотримуються церковного Уставу, або в тих місцях, де Всенічне Бдіння дійсно триває «всю ніч» - сходить сонце. І це наближення світла відзначається особливими співами. Перше з них носить назву «світильний» («що сповіщає наближення світла»). Цей спів називається також грецьким словом «екзапостиларій» - дієслово, яке означає «висилаю», тому що для співу цих духовних пісень співак «висилається» з кліроса на середину храму. До світильнів-екзапостиларіїв належать широко відомі співи Страсної Седмиці – «Чертог Твій бачу, Спасе мій» та «Розбійника благорозумного». З найбільш відомих богородичних світильнів згадаємо той, який співається у свято Успіння Божої Матері, - «Апостоли від країв землі»

   Стихири на хваліте.
Услід за світильним співається стих «Все, що дише, нехай хвалить Господа» і читаються 148-й, 149-й і 150-й псалми. Ці три псалми називаються «хвалітними», оскільки в них часто повторюється слово «хваліте». З цими трьома псалмами сполучені особливі стихиры,  що називаються, «стихири на хваліте». Як правило вони співаються у кінці 149-го псалму і за кожним віршем короткого 150-го псалму. Зміст «стихир на хваліте», як і інших стихир на Всенічній, вихваляє подію, що відзначається в цей день: євангельську або церковну подію, пам'ять певного святого або святих. 

   Велике славослів'я.
Як ми вже згадали, в давнину або навіть тепер, в тих монастирях, де Всенічна дійсно здійснюється «всю ніч», в другій половині ранньої сходить сонце. В цей час Светіодавець Господь прославляється особливим, прадавнім християнським гімном – «Великим Славослів'ям», що починається словами «Слава в вишніх Богу, і на землі мир». Але спочатку священик, стоячи у вівтарі перед престолом, при відкритих Царських вратах, виголошує: «Слава Тобі, що показав нам світло».

   Закінчення ранньої.
Рання на Всенічному Бдінні закінчується «сугубою» і «благальною» єктеніями - тими ж самими єктеніями, які читалися на початку Всенічної на вечерні.
Потім дається останнє благословення священика і «відпуст». Ієрей молитовного звертається до Богоматері із словами «Пресвята Богородице, спаси нас». Хор відповідає богородичним славослів'ям «Чеснішу від Херувимів». Услід за цим священик ще раз славословить Господа Ісуса Христа виголосом «Слава Тобі, Христу Боже, Надіє наша, слава Тобі». Хор відповідає «Слава, і нині». показуючи цим, що слава Христа є також слава Пресвятої Тройці : Отця, і Сина і Святаго Духа. Таким чином Всенічна закінчується, як і почалася - славослів'ям Святої Тройці. 

   Услід за останнім благословенням священика читається «Час перший» - остання, завершальна частина Всенічного Бдіння.
Як ми вже говорили, головна думка ранньої - радісна свідомість вірян, що кожен, хто з'єднається з Христом, спасеться і воскресне разом з Ним. По думці Церкви, з'єднатися з Христом можна тільки з почуттям упокорювання і усвідомлення своєї негідності. Тому Всенічна не закінчується урочистістю і радістю ранньої, а до неї приєднується ще третя частина, третє богослужіння - Перший Час, - служба покірливого, покаянного спрямування до Бога.
Окрім першого Часу, в добовому богослужбовому крузі Православної Церкви є ще три Часи: Третій і Шостий, які разом читаються перед початком Божественної Літургії і Дев'ятий, що читається перед початком Вечірні. З формальної точки зору, зміст Часів обумовлюється підбором матеріалу, що має відношення до цієї години дня. Проте, містичне, духовне значення Часів абсолютно особливе, оскільки вони присвячені спогаду різних етапів страстей Христових. Дух цих служб завжди зосереджено-серйозний, з Великопісно-страсним відбитком. Характерним для Часів є первенство читання над співом, чим вони теж рідняться з богослужіннями Великого посту.

Тема Третього Часу - віддання Спасителя на наругу і побиття. З Третім Часом з'єднується і інший новозавітний спогад - Зішестя Святого Духу на Апостолів. Крім того, в Третьому Часі ми знайдемо моління про допомогу, про захист в зовнішній і внутрішній боротьбі із злом і покаяння, виражене в 50-му псалмі «Помилуй мене, Боже», який читається на Третьому Часі.

Богослужбовий Шостий Час відповідає тій годині, коли Христос був розіпнутий і прибитий до хреста. У Шостому Часі, як би від імені того, що молиться, виражається гіркота від войовничого зла у світі, але в той же самий час і надія на Божу допомогу. Ця надія особливо сильно виражена в третьому по рахунку псалмі цього Часу, який починається словами: «Хто живе під охороною Всевишнього, той під покровом Бога Небесного оселиться».

Дев'ятий Час - час, коли Христос на хресті дарував розбійникові рай і передав Свою душу Богові Отцю, а потім воскрес із мертвих. У псалмах Дев'ятого Часу вже чується подяка Христу за спасіння світу.

Такий, коротко, зміст Третього, Шостого і Дев'ятого Часів.

Але повернемося до завершальної частини Всенічного Бдіння – Першого Часу. Загальний його характер, окрім пов'язаних з ним спогадів про перший етап страждань Ісуса Христа, полягає у вираженні подячних почуттів Богові, за денне світло, що настало, і настанови на угодний Йому шлях впродовж прийдешнього дня. Усе це виражено в трьох псалмах, а також і в інших молитвах, які читаються на Першому Часі, особливо в молитві «Ти, що кожного часу і кожної години на небі і на землі поклоняємий і славимий, Христе Боже», яка читається на усіх чотирьох Часах. У цій молитві віряни просять про єднання у вірі і про істинне Богопізнання. Таке знання, по думці Церкви, є джерелом майбутніх духовних благ християн, - порятунку і життя вічного. Про це говорить Господь в євангелії від Іоана: «Це ж є життя вічне, щоб пізнали Тебе, Єдиного Істинного Бога, і Того, Кого Ти послав, Ісуса Христа». Православна Церква учить, що знання Бога можливе тільки через любов і однодумність. Ось чому на Літургії, перед сповіданням віри в Символі православної віри, виголошується: «Полюбімо один одного, щоб однодумно сповідувати Отця, і Сина, і Святого Духа».

 Після молитви «Ти, що кожного часу». священик виходить з вівтаря в покірливому виді - в одній єпитрахилі, без блискучих риз. Храм занурений в напівтемряву. У такій обстановці священик закінчує Перший Час і, таким чином, усе Всенічне Бдіння, молитвою Христу, в якій Він прославляється як «Світло істинне, що освічує всяку людину». У кінці молитви священик згадує Божу Матір, звертаючись до Її ікони на іконостасі. Хор відповідає урочистим гімном з Акафісту Благовіщення Богородиці «Непереможній Воєводі».

 Всенічне Бдіння гранично ясно виражає дух Православ'я, який, як учать Святі Отці Церкви, «є дух воскресіння, перетворення і обожения людини».
У Всенічному Бдінні, як і в православному християнстві взагалі, переживаються дві Пасхи: «Пасха Розп'яття» і «Пасха Воскресіння».
Всенічне Бдіння, особливо в тому вигляді, в якому воно здійснюється під недільні дні, і обумовлене у своїй структурі і змісті службами Страсного і Пасхального тижнів. Всенічне Бдіння
і його душа - Єрусалимський устав, «Око церковне», виросли і удосконалилися біля Гробу Господнього.

І, взагалі, нічні служби біля Гробу Господнього - ось та колиска, з якої виріс дивний сад православних служб добового кругу, кращою квіткою якого є Всенічне Бдіння. Якщо джерело православної літургії - Таємна Вечеря Христова у будинку Йосипа Аримафейского, то джерело Всенічного Бдіння знаходиться біля Живоносного Гробу Господнього, що відкрив світу вхід в райські обителі і виточив людям блаженство вічного життя.